Jdi na obsah Jdi na menu
 


V. Weight pulling Lukov

21. 9. 2008

Obrazek

V. Weight pulling Lukov 2008

První zářijový víkend v Lukově u Zlína již tradičně patří setkání handlerů při soutěži psů v tahu břemene, tzv. weight-pullingu. Sobotnímu závodu vždy předchází páteční posezení u kytary a dodržování pitného režimu. Závodníci se začali do areálu fotbalového hřiště sjíždět již v pátek odpoledne.
Za pomoci členů Musher clubu Obří skály-Ramzová byly provedeny poslední přípravy závodní tratě, která i přes velkou pečlivost pořadatelů překvapila mnohé psy svou obtížností. Velkou měrou k tomu přispělo počasí, které nás oproti loňskému „mokrému“ ročníku velmi překvapilo. Teploty byly tropické, což nejen pro severská plemena psů je mnohdy horší nežli déšť. Také to byl nejspíše jeden z důvodů, proč téměř celá polovina startovního pole skončila hned při prvním pokusu na své základní váze. Letošní podmínky překvapily i zkušené závodníky, pořadatele nevyjímaje. Na této závodní dráze byl totiž při III. Weight pullingu Lukov utažen český rekord 5020 kg.
Dále již závod probíhal ve svižném tempu. Závěr patřil jako vždy bitvě ostřílených borců, soupeřících mezi sebou o nejvyšší utažený počet kilogramů v přepočtu na násobek váhy psa.
Nejlépe si letos vedla fena aljašského malamuta Blondie Siwasch majitelky Andrejky Čermákové, která překonala svou vlastní váhu 41,9krát. Tato drobná fenečka již v úctyhodném věku utáhla 755 kg v čase 88 s.
Maximum letošního závodu se zastavilo na váze 1435 kg, které zdolal aljašský malamut Brit La Rose Loscan majitele Radovana Růžičky. V kategorii nejtěžších psů hned za Britem skončila rarita letošního ročníku, zástupce neseverského plemene – brazilská fila Richi, vážící neuvěřitelných 74 kg.
Tento závod byl zařazen mezi akce, na kterých lze plnit podmínky pro zařazení severských psů do pracovní třídy. Pro severská plemena tak vznikla nová možnost zisku specializace, která se po splnění daných podmínek zapisuje do Průkazu původu. Bohužel již zmiňované teplé počasí umožnilo získání specializace Pulling-dog pouze aljašskému malamutovi Brit La Rose Loscan.
Největší radost z relativně nízké hmotnosti naloženého vozíku měli pomocníci-nakladači, kteří musí při každém pokusu psa vozík zabrzdit a odtáhnout zpět na základní pozici. A tak bylo vše brzy uklizeno a přistoupilo se k vyhlášení výsledků. Jako každoročně hlavně díky sponzorům nikdo neodjížděl s prázdnou.

Velký dík patří sponzorům letošního ročníku – firmám KSK BONO, CANDY, PATRON CA s.r.o., VETAMIX, Petr Sedlář – Stolařství, HUDY Sport, Pekárna VEKA, Horská chata SPARTAK, SIMCAR, KAROP, TEKOM-P, Stolařství Marek Žákovský, manželům Klementovým, manželům Bezekovým, SK Lukov a mnoha dalším, bez nichž by nebylo myslitelné tyto závody pořádat.

 

Náhledy fotografií ze složky V. Weight pulling Lukov 2008