Jdi na obsah Jdi na menu
 


ME 2008

18. 3. 2008

V letošním roce se Mistrovství Evropy čistokrevných saňových psů na střední a dlouhé tratě konalo v rakouském městečku Innerkrems. Toto centrum zimních sportů leží v Alpách v blízkosti rakousko-italské hranice. Závodu se zúčastnili kromě Rakušanů zástupci Francie, Itálie, Švýcarska, Německa, Nizozemí, Španělska, Slovenska a České republiky. Tato událost se zároveň řadí do seriálu extrémních vytrvalostních závodů Iron Sled Man.

Náš závodní tým aljašských malamutů se nominoval v kategorii 4-6 psů. Nakonec jsem ale startovali v kategorii do čtyř psů, kvůli čerstvé změně věkového limitu psů pro účast v tomto závodě.

Počasí v letošní zimě nepřálo dokonce ani Alpám. Na místě startu nás přivítalo zhruba 30 cm sněhu. Původně plánovaná trať musela být proto z hlediska bezpečnosti psů i závodníků o několik kilometrů zkrácena. Ale i tak na závodníky čekalo pěkných 25 km s převýšením 800 m! Náročnost této tratě není dána ani tak délkou, jako právě velkým převýšením a prudkými úseky stoupání – na některých naložené saně stahovaly psy pozpátku z kopce dolů, takže závodníci si opravdu sáhli na dno svých sil. K náročnosti tratě patří také nevyzpytatelné a rychle se měnící alpské zimní počasí.

Po prvním kole měl náš tým velmi pěkný výsledek – průběžné druhé místo – ale v dalších dnech se na psech přece jen projevila velká zátěž a postupným ztrácením minut jsme se propadli na třetí místo. Tuto pozici jsme již uhájili i ve třetím kole a získali tak pro českou výpravu jedno z medailových umístění. Do Lukova tak putuje bronzová medaile z Mistrovství Evropy 2008.

Velké poděkování patří našim partnerům, kteří nás na této akci finančně podpořili: především obci Lukov a dále firmám Simcar v.o.s Fryšták a KaroP s.r.o. Lukov.

 

Náhledy fotografií ze složky ME 2008